Maski są kluczowym środkiem do tłumienia transmisji i ratowania życia.

Maski należy stosować jako część kompleksowego podejścia obejmującego fizyczne zachowanie dystansu, unikanie zatłoczonych, zamkniętych i bliskich kontaktów, dobrą wentylację, mycie rąk, zakrywanie kichania i kaszlu i nie tylko.

W zależności od typu, maski mogą być używane do ochrony osób zdrowych lub do zapobiegania dalszemu przenoszeniu.

Maski medyczne polecane są dla:

Pracowniów służby zdrowia w warunkach klinicznych. 

  • Każdy, kto źle się czuje, w tym osoby z łagodnymi objawami, takimi jak bóle mięśni, lekki kaszel, ból gardła lub zmęczenie.
  • Każdego, kto oczekuje na wyniki testu COVID-19 lub uzyskał pozytywny wynik.
  • Osoby opiekujące się osobą, u której istnieje podejrzenie lub potwierdzony przypadek COVID-19 poza placówkami służby zdrowia.
  • Maski medyczne są również zalecane dla osób powyżej 60 roku życia, ponieważ są one bardziej narażone na poważne zachorowanie na COVID-19 i śmierć.

Osoby powyżej 60 roku życia.

Osoby w każdym wieku z podstawowymi schorzeniami, w tym przewlekłymi chorobami układu oddechowego, chorobami układu krążenia, rakiem, otyłością, pacjentami z obniżoną odpornością i cukrzycą.
Niemedyczne maski z tkaniny mogą być używane przez ogół społeczeństwa w wieku poniżej 60 lat i którzy nie mają podstawowych schorzeń.

Dlaczego wszyscy powinniśmy nosić maski?

Na obszarach, w których krąży wirus, maski należy nosić, gdy przebywasz w zatłoczonych miejscach, gdzie nie możesz znajdować się co najmniej 1 metr od innych osób oraz w pomieszczeniach o słabej lub nieznanej wentylacji. Nie zawsze jest łatwo określić jakość wentylacji, która zależy od szybkości wymiany powietrza, recyrkulacji i świeżego powietrza zewnętrznego. Jeśli więc masz jakiekolwiek wątpliwości, bezpieczniej jest po prostu założyć maskę.

Zawsze należy myć ręce przed i po użyciu maski, a także przed dotknięciem jej podczas noszenia.

Nosząc maskę, nadal należy zachować jak największy dystans fizyczny od innych. Noszenie maski nie oznacza, że ​​możesz mieć bliski kontakt z ludźmi.

W przypadku miejsc publicznych, takich jak ruchliwe centra handlowe, budynki religijne, restauracje, szkoły i środki transportu publicznego, powinieneś nosić maskę, jeśli nie możesz utrzymać fizycznej odległości od innych.

Jeśli do twojego domu przychodzi gość, który nie jest członkiem gospodarstwa domowego, załóż maskę, jeśli nie możesz zachować fizycznej odległości lub wentylacja jest słaba.

Kiedy jesteś na zewnątrz, noś maskę, jeśli nie możesz zachować fizycznego dystansu od innych w takich miejscach jak rynki, zatłoczone ulice i przystanki autobusowe.

 

Jak wybrać maskę z tkaniny?

Wybierając maskę z tkaniny, sprawdź filtrację, oddychalność i dopasowanie. Powinien być wygodna  i trzymać się na miejscu z niewielką regulacją za pomocą gumek. Istnieją różne kształty masek, takie jak płaska lub kaczy dziób – znajdź taką, która ściśle przylega do nosa, policzków i brody. Kiedy krawędzie maski nie znajdują się blisko twarzy i nie przesuwają się, na przykład podczas mówienia, powietrze przenika przez krawędzie maski, a nie jest filtrowane przez tkaninę. Nie zaleca się stosowania masek z otworami wentylacyjnymi lub zaworami wydechowymi, ponieważ pozwalają one na ucieczkę niefiltrowanego oddechu z maski.

Maski tekstylne powinny być wykonane z trzech warstw materiału:

  • Wewnętrzna warstwa chłonnego materiału, np. Bawełny.
  • Środkowa warstwa nietkanego materiału niechłonnego, takiego jak polipropylen.
  • Warstwa zewnętrzna z materiału niechłonnego, takiego jak poliester lub mieszanka poliestru.

Kupując maskę z tkaniny w sklepie, sprawdź, czy spełnia ona krajowe normy wydajności.

Aby uzyskać więcej informacji, obejrzyj film o materiałach i składzie masek materiałowych zalecanych przez WHO.

Jak założyć i nosić maskę z tkaniny:

Przed dotknięciem maski należy umyć ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.
Sprawdź maskę pod kątem rozdarć lub dziur, nie używaj maski, która jest uszkodzona.
Dopasuj maskę tak, aby zakrywała usta, nos i podbródek, nie pozostawiając żadnych szczelin po bokach.
Umieść paski za głową lub uszami. Nie krzyżuj pasków, ponieważ może to spowodować powstanie szczelin z boku twarzy.
Unikaj dotykania maski podczas jej noszenia. Jeśli go dotkniesz, umyj ręce.
Zmień maskę, jeśli się zabrudzi lub zamoknie.

Jak zdjąć i schować maskę z tkaniny:

Umyj ręce przed zdjęciem maski.

Zdejmij maskę, zdejmując ją z pętli na uszy, nie dotykając przedniej części maski.
Jeśli maska ​​z tkaniny nie jest brudna ani mokra i planujesz jej ponowne użycie, włóż ją do czystej plastikowej torby z możliwością ponownego zamknięcia. Jeśli chcesz użyć go ponownie, podczas wyjmowania maski z torby przytrzymaj ją za elastyczne pętle. Czyść maskę raz dziennie.
Po zdjęciu maski umyj ręce.

Jak wyczyścić maskę z tkaniny

Prać maski z tkaniny w mydle lub detergencie i najlepiej w gorącej wodzie (co najmniej 60 stopni Celsjusza / 140 stopni Fahrenheita) przynajmniej raz dziennie.
Jeśli nie można umyć maski w gorącej wodzie, należy ją umyć mydłem / detergentem i wodą o temperaturze pokojowej, a następnie gotować maskę przez 1 minutę LUB;
Zanurzyć maskę w 0,1% chlorze na 1 minutę i dokładnie wypłukać maskę w wodzie o temperaturze pokojowej (na masce nie powinno być żadnych toksycznych pozostałości chloru).

Ogólne wskazówki:

Przed dotknięciem maski umyj ręce.
Upewnij się, że masz własną maskę i nie udostępniaj jej innym.
Oprzyj się pokusie ściągnięcia maski do brody lub zdejmowania jej, gdy rozmawiasz z innymi ludźmi.
Nie przechowuj maski wokół ramienia lub nadgarstka ani nie ściągaj jej, aby oprzeć ją na brodzie lub szyi. Zamiast tego przechowuj go w czystej plastikowej torbie.

Translate »