.Gdy pandemia COVID-19 trwa siódmy miesiąc z rzędu ,eksperci są zgodni że noszenie masek ochronnych jest bardzo ważne, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Urzędnicy Światowej Organizacji Zdrowia potwierdzili w lipcu, że SARS-CoV-2, wirus powodujący COVID-19, może być przenoszony przez kropelki z dróg oddechowych (poprzez kaszel lub kichanie) lub przez przenoszenie drogą powietrzną, gdy cząsteczki wirusa rozprzestrzeniają się na duże odległości w powietrzu. W obu przypadkach maski na twarz zapobiegają przedostawaniu się wirusa do nosa i płuc i mogą całkowicie zapobiegać przenoszeniu lub zapobiegać ciężkim infekcjom, jeśli dana osoba zachoruje.

Ale pomimo tego, że potencjalnie ratują życie, niektórym trudno jest zaakceptować noszenie maski ochronnej. Jedno z ogólnokrajowych badań obejmujących prawie 60 000 respondentów podaje „dyskomfort” jako główny powód, dla którego niektórzy nie chcą nosić maski w miejscach publicznych. Wielu użytkowników zgłasza duszność, pocenie się, nudności i przyspieszone tętno z powodu maskowania – mimo że lekarze wielokrotnie powtarzali, że maski nie hamują przepływu tlenu.

Jak złagodzić dyskomfort przy noszeniu maski ochronnej

Dyskomfort wpływa na sposób oddychania
Noszenie standardowej chirurgicznej maski na twarz lub maski z tkaniny obniża poziomu tlenu dostarczany do organimu dlatego warto zainewstować w lepszej jakości maske z jonami srebra które dodatkowo działają antybakteryjnie i są idealnym rozwiązaniem dla osób z trądzikiem.. 

Naucz się prawidłowego oddechu

Problemy z oddychaniem mogą prowadzić do zawrotów głowy lub duszności, które ludzie często mylą z brakiem tlenu lub nagromadzeniem dwutlenku węgla w masce. Kiedy ktoś się hiperwentyluje, zaczyna oddychać zbyt głęboko i zbyt często, prawdopodobnie dlatego, że noszenie maski wywołuje u niego lęk lub nerwowość. Hiperwentylacja prowadzi do niskiego poziomu dwutlenku węgla we krwi, ponieważ organizm wydala CO2 szybciej, niż jest w stanie go wytworzyć. To z kolei powoduje zawroty głowy, oszołomienie i czasami może powodować omdlenia. Z drugiej strony hipowentylacja występuje, gdy oddychamy zbyt wolno lub nie wydychamy tyle, ile potrzebujemy. W takim przypadku poziom dwutlenku węgla w organizmie wzrasta, zmniejszenie ilości tlenu we krwi człowieka. Hipowentylacja może powodować senność i uczucie „głodu powietrza”, uczucie, gdy nie jesteś w stanie uzyskać wystarczającej ilości powietrza do płuc. To uczucie braku powietrza może również wywoływać niepokój.

Jak oddychać w masce ochronnej

Dobrą wiadomością jest to, że jeśli znajdziemy się w dysfunkcyjnym wzorcu oddychania, możemy z łatwością go pokonać i pozbyć się wszelkich objawów. Najlepszą strategią resetowania naszego naturalnego wzorca oddychania jest coś, co jest powszechne w jodze, a także coś, czego używają US Navy Seals. Strategia zwana „oddychaniem pudełkowym” lub „oddychaniem narożnym” polega na wizualizacji pudełka i śledzeniu konturów czterech stron w oku umysłu podczas powolnego wdechu i wydechu. Podążając za obrysem pudełka, użytkownicy wykonują powolny wdech przez cztery sekundy, zatrzymują się, wydychają całkowicie, a następnie ponownie wstrzymują. Ta metoda pomaga nam regulować nasz oddech w bardziej świadomy sposób, a także zmniejsza stres i niepokój poprzez aktywację przywspółczulnego układu nerwowego.

Oddychanie brzuchem to kolejny szybki sposób na zresetowanie. Czasami przy tych rozregulowanych wzorcach oddychania po prostu używamy mięśni klatki piersiowej i szyi do oddychania, co jest nieefektywne i niewygodne.. Zamiast tego zaleca poświęcenie kilku minut na skupienie się na przeponie, mięśniu w kształcie kopuły, który żyje między brzuchem a klatką piersiową. Oddychanie przeponowe, czyli oddychanie brzuszne, sprzyja optymalnej wymianie tlenu i dwutlenku węgla , a także normalizuje tętno i obniża ciśnienie krwi. Aby ćwiczyć oddychanie brzuchem, rozluźnij rękę i umieść ją na przeponie, tuż pod klatką piersiową. Kiedy robisz wdech, twoja przepona powinna odsunąć twoją rękę od ciała. Podczas wydechu twoja ręka powinna wrócić do ciebie.

Podczas gdy oddychanie jest dla większości z nas czymś naturalnym, oddychanie z maską to umiejętność wymagająca praktyki. Jeśli noszenie maski jest szczególnie niewygodne, dzieci – i dorośli – mogą to znormalizować, zakładając maskę podczas rozpraszającej czynności, takiej jak oglądanie telewizji lub granie w gry wideo, oddychanie z maską stanie się drugą naturą.

To jest bardzo podobne do tego, kiedy uczysz się nosić okulary lub używać soczewek kontaktowych. Im więcej ćwiczysz, tym bardziej się do tego przyzwyczajasz. To samo dotyczy masek.

Translate »