Od 16 kwietnia wszyscy musimy zakładać maseczki w miejscach publicznych w Polsce. Z tego względu warto już teraz się zaopatrzyć w odpowiednie produkty ochronne. Bardzo dobrym wyborem są maseczki wielorazowe, których nie trzeba wyrzucać po jednorazowym użytku. Pytanie brzmi jednak – w jaki sposób je nosić i co musimy o nich wiedzieć? 

Maseczki wielorazowe z jonami srebra

Obecnie na rynku prym wiodą maseczki wielorazowe z jonami srebra. Ich kompleksowe właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze są bardzo cenne w czasach pandemii koronawirusa. Ponadto maseczki tego typu bardzo dobrze chronią przed grzybami, dymem, kurzem, smogiem i pyłkami roślin. Ich zastosowanie jest więc wszechstronne – najważniejsze jednak, że pomagają w walce z COVID-19.

Poza tym maseczki wielorazowe z jonami srebra mają właściwości higroskopijne i termoregulacyjne. Pochłaniają kropelki wody, a materiał sam się nie grzeje ani nie chłodzi. Tworzywo jest delikatne, lecz bardzo solidne, miłe w dotyku i nie podrażnia skóry. Dobrej jakości maseczka ma bardzo dobry docisk w obrębie nosa i dopasowuje się do twarzy. Maseczki wielorazowe muszą mieć takie cechy, gdyż powinny zapewniać komfort noszenia przez dłuższy czas.

Warto pamiętać, że jony srebra odprowadzają wilgoć, zapewniając zawsze optymalną temperaturę. Nie uczulają, więc są zalecane nawet w przypadku najmłodszych. Maseczki, które są z nich wykonane, doskonale radzą sobie też z pleśnią i wszelkimi roztoczami, jednak najważniejsze jest to, że ograniczają rozprzestrzenianie się zabójczego wirusa z Wuhan. 

Maseczki wielorazowe – skuteczność

Maseczki wielorazowe to jeden z najskuteczniejszych zabiegów w walce z koronawirusem. Warto jednak pamiętać, że tylko zachowanie koniecznych środków ostrożności pozwoli uniknąć zarażenia. Higiena rąk i układu oddechowego oraz dbałość o odporność to podstawa. Noszenie maseczek jest jednak nadzwyczaj pomocne w profilaktyce wszelkich chorób zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową. Ponadto są one bardzo wygodne i proste w użytkowaniu, dlatego każdy może się w nie zaopatrzyć.

Ważne jest, by jak najszybciej dokonać zakupu maseczek ochronnych, gdyż od 16 kwietnia obowiązek ich noszenia jest obligatoryjny. Amerykański wirusolog, główny ekspert do spraw chorób zakaźnych i doradca prezydenta Anthony Fauci podkreśla, że wirus szybko rozprzestrzenia się nawet podczas mówienia. Sugeruje, że 80 procent osób zakażonych przechodzi infekcję koronawirusem bezobjawowo. Maseczki mają więc być skutecznym sposobem na znaczne obniżenie jego występowania.

Maseczki bawełniane – sterylizacja

Kraje, które wprowadziły bezwzględny nakaz noszenia maseczek, szybciej sobie poradziły z epidemią koronawirusa. Maseczki ochronne wielokrotnego użytku z bawełny muszą być jednak odpowiednio sterylizowane. Przede wszystkim należy je prać po użyciu w minimum 60 stopniach około 45 minut. W tej temperaturze są zabijane wirusy i bakterie. Wiele osób sterylizuje maseczki też w specjalnych urządzeniach – autoklawach. 

Warto jednak pamiętać, że każdorazowa sterylizacja obniża ich barierowość. Dlatego trzeba rozsądnie używać maseczek ochronnych wielorazowych, a najlepiej się zaopatrzyć w kilka sztuk. Ponadto, kiedy produkt się zużyje, warto i tak przeprowadzić proces sterylizacji, by przed wyrzuceniem wyeliminować niebezpieczne drobnoustroje.

Co istotne, maseczki koniecznie trzeba prać oddzielnie – nigdy z innymi elementami garderoby. Do prania można używać powszechnych środków piorących, najlepiej, by były przeznaczone typowo do bawełny. Wpływa to na żywotność produktów. Poza tym maseczki można po wyschnięciu wyprasować w maksymalnej temperaturze. Warto maseczki wielorazowe dodatkowo dezynfekować preparatami antybakteryjnymi. 

 Jak przechowywać i nosić maseczki wielorazowe?

Maseczki koniecznie przechowuj w czystym miejscu do następnego użycia – najlepiej w szczelnie zamkniętym foliowym woreczku. Przy noszeniu maseczki wielorazowej trzeba także pamiętać o środkach ostrożności. Przed jej założeniem dokładnie umyj ręce w ciepłej wodzie z mydłem i je zdezynfekuj. Pamiętaj również, że maseczka musi bardzo dokładnie przylegać do skóry. 

Kolejna ważna kwestia dotyczy użytkowania maseczki w miejscach publicznych. Wiele osób dotyka jej podczas noszenia, a co za tym idzie – przenosi zarazki. Jeśli się to zdarzy, trzeba jak najszybciej umyć ręce lub je zdezynfekować środkiem antybakteryjnym na bazie alkoholu. Poza tym maseczki ochronne zawsze zdejmuj od tyłu i unikaj dotykania przedniej części. Wystarczy po prostu pociągnąć za sznurki lub gumki. Na końcu dokładnie umyj ręce i je zdezynfekuj. 

Pamiętaj, by się zaopatrywać w maseczki tylko ze sprawdzonych źródeł. U nas znajdują się produkty wysokiej jakości, testowane i rzetelnie dostosowane do panującej na świecie pandemii. Zadbaj więc o siebie i bliskich, tym bardziej że konieczność noszenia maseczek dotyczy każdego z nas – odgórnie. 

Translate »