Koronawirus nieustannie się rozprzestrzenia i nie zapowiada się, by w najbliższym czasie ta tendencja miała zmaleć. Właśnie z tego względu tak ważne jest, by przestrzegać podstawowych zasad higieny. Oprócz mycia rąk, każdy powinien się wyposażyć w dobrej jakości maseczkę. Na rynku pojawia się coraz więcej producentów, którzy dysponują sprawdzonymi maseczkami ochronnymi. Które będą najlepsze i pomogą w walce z koronawirusem? 

Jaki dzielimy maseczki ochronne?

Maseczki ochronne, które najczęściej występują na rynku, to przede wszystkim chirurgiczne, maseczki z jonami srebra oraz FFP2 i FFP3. Te pierwsze tworzą jednorazową warstwę ochronną. Jest ona swojego rodzaju fizyczną barierą między użytkownikiem a warunkami zewnętrznymi. Dokładnie zasłania usta i nos, przy czym nie utrudnia oddychania. 

Maseczki chirurgiczne występują w przeróżnych grubościach, więc mają inne zdolności do przepuszczania gazów i pyłów. Służą jednak przede wszystkim do blokowania dużych cząsteczek i kropli. Te maseczki ochronne głównie zmniejszają narażenie osób w otoczeniu na zachorowanie, jeśli ich użytkownik jest zainfekowany. 

Warto pamiętać, że maseczki chirurgiczne nie są wielokrotnego użytku. Tym bardziej, jeśli dojdzie do ich uszkodzenia, należy bezwzględnie je wyrzucić do kosza lub specjalnego pojemnika. Pamiętaj, by najpierw je umieścić w plastikowej torebce, a na sam koniec zdezynfekować ręce. 

Kolejna grupa maseczek ochronnych to N95. To właśnie do nich należą maseczki FFP2 i FFP3. Mają zdecydowanie najmniejszą przepuszczalność, więc skutecznie chronią przed koronawirusem. Jeśli więc chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo, FFP2 i FFP3 to trafny wybór. Dlaczego? 

Maseczki FFP2 i FFP3

Zgodnie z normą PN-EN 149 wyodrębnia się maseczki ochronne o trzech klasach: 

    • FFP1 (najniższy poziom ochrony), 
    • FFP2 (średnia skuteczność), 
    •  FFP3 (duża skuteczność).

Maseczki różnią się granicą maksymalnego przecieku wewnętrznego. Dla maski FFP1 jest to 25 proc., dla FFP2 11 proc., zaś dla FFP3 5 proc. Maseczki ochronne FFP1 filtrują około 80% cząsteczek zawieszonych w powietrzu do wielkości 0,6 mikrometra. FFP2 filtrują co najmniej 94% cząsteczek, a FFP3 aż 99%.

Tak więc maseczki ochronne FFP2 i FFP3 są tak zaprojektowane, by jak najlepiej przylegać do twarzy. Charakteryzują się wydajną filtracją, dlatego zdecydowanie bardziej przewyższają możliwości maseczek chirurgicznych.

Maseczki FFP2 i FFP3 mogą z powodzeniem być stosowane w ochronie przeciw chorobom układu oddechowego – w tym przed koronawirusem. Mimo wszystko nie można zapomnieć o myciu rąk i dbałości o higienę. 

Maseczki chirurgiczne – prewencja

Jak twierdzą eksperci Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC), maseczki ochronne chirurgiczne są polecane przede wszystkim w przypadku osób zakażonych. Powodem nie musi być typowo koronawirus, ale wszelkie choroby układu oddechowego. Jest to istotne szczególnie w tych czasach, kiedy trzeba dbać o odporność – i zwracać też na nią uwagę u innych osób. 

Światowa Organizacja Zdrowia precyzuje również, że maseczki ochronne tego typu, powinno się nosić w przypadku opieki nad osobą zainfekowaną koronawirusem lub przy podejrzeniu choroby. Jednak, by były w pełni skuteczne, trzeba je odpowiednio użytkować. Podstawą jest jak najczęstsze mycie rąk – z użyciem mydła i środków dezynfekujących na bazie alkoholu. Nie zapomnij także, by ręce umyć przed założeniem maseczki ochronnej i po jej zdjęciu. 

Kolejna kwestia dotyczy użytkowania maseczki. Powinna dokładnie zakrywać nos i usta, by nie powstawały żadne szpary. Ponadto nie można jej dotykać w trakcie noszenia, a jeśli jednak Ci się to zdarzy – dokładnie umyj ręce. Oczywiście maseczki jednorazowe nie nadają się do powtórnego użytku, więc musisz je od razu wrzucić do pojemnika i zdezynfekować ręce.

Maseczki ochronne chirurgiczne powinny być też odpowiednio zdejmowane. Najlepiej unikać dotykania przedniej części, wystarczy pociągnąć za sznureczki mocujące lub gumki. Tylko przestrzeganie wymienionych zasad umożliwia komfortowe i skuteczne użytkowanie maseczek. 

Jak wybrać najlepsze maseczki ochronne?

Maseczki ochronne muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła. Na rynku spotkasz wiele maseczek, jednak mnóstwo z nich nie spełnia podstawowych kryteriów lub ich ceny są niebotyczne. Dlatego właśnie jesteśmy my – w naszej ofercie się znajdują produkty najwyższej jakości prosto od polskich producentów. 

Dobrej jakości maseczki ochronne to gwarancja bezpieczeństwa i zdrowia Twojego oraz bliskich.  

Translate »